A külföldi bankok is érdeklődést mutatnak a hazai üzleti környezet iránt, például
a Goldman Sachs és a Bank of America már Moszkvából Dubaiba költöztette alkalmazottait.
Persze nem maradnak el a világ legnagyobb árukereskedői sem, főleg, akiket érintenek az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók. Az Oroszországgal szemben semmilyen szankciót nem alkalmazó dubai cégek eközben nagy kedvezménnyel vásárolják az olajat, finomítják, és a termékeket megemelt áron értékesítik a piacon. Csábító modell.
Mivel sok milliomos özönlik a városba, a gazdaság erősödik. A tizenöt dolláros import sör és a száz dollárnál kezdődő palack bor a legtöbbjük számára nem okoz gondot. A város kereslete elbír tizenegy(!) Michelin-csillagos éttermet. Természetesen a Közel-Kelet várhatóan idén a világ leggyorsabban növekvő luxuspiacává válik, 2030-ra a világ luxus értékesítési volumenének nyolc százalékát adja majd.
A jövő elkezdődött – Agenda D33
Persze Dubai is meg akarja őrizni vonzerejét, és reformokat vezetne be. Például a 30 százalékos alkoholadó eltörlését, a nem házas párok együttélésének engedélyezését vagy a hétfőtől péntekig tartó ötnapos munkahét bevezetését. Vonzanák a tehetségeket is az országba, könnyebben lehet vízumot szerezni a külföldieknek, hogy a városban dolgozzanak, éljenek vagy tanuljanak. Ebben a nulla százalékos jövedelemadó és a minőségi iskolák és kórházak is kétségtelenül segítenek.
Fontos kezdeményezés az Agenda D33 nevű terv.
Több száz projekt segítségével tennék Dubajt a világ négy pénzügyi központjának egyikévé, hogy a következő évtizedben megduplázzák a gazdaságot, beleértve a külkereskedelmet is.
Muhammad bin Rashid Al Maktoum sejk így szeretné megünnepelni a város kétszázadik évfordulóját. Ez akár sikerülhet is, hiszen a 3 milliós város fejlesztési tervére 8-szor annyit költenének, mint amennyit az EU elkülönített a Covid-ból való kilábalásra.
Márpedig Dubai jó helyen fekszik, már nem csak a Közel-Kelet, hanem Afrika és Délkelet-Ázsia számára is pénzügyi központként szolgál. Az indiai üzletembereknek mindössze három órás repülőútra van szükségük ahhoz, hogy igénybe vegyék a város szolgáltatásait. Ez gyakran rövidebb utat jelent, mint a londoni vagy szingapúri kiruccanás.Több mint negyed évszázada az amerikai dollárhoz kötött a hazai fizetőeszköz is. Az ország államadóssága alacsony szinten, a GDP 32 százalékán áll, az infláció tavaly sem haladta meg a négy százalékot.